چرا از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز استفاده می شود؟

چرا از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز استفاده می شود؟

استفاده از پوکه معدنی

چرا از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز استفاده می شود؟

یکی از بدترین بلایای خانمان سوز و نیروی اصلی قوه قهریه، زلزله یا زمین لرزه است که در صورت وقوع آسیب های زیادی بر جای می گذارد. بشر همیشه به دنبال علاج و راه چاره ای برای کاهش آسیب های ناشی از زلزله بوده است و در این امر تا حدودی موفق بوده است. هر چند که نمی توان خسارات مالی و غیر مالی زلزله را به صورت کامل از بین برد اما با پیش بینی راه حل هایی مثل ساختمان سازی درست و بهینه و استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز این خسارات را به حداقل رساند. از همین رو شاید دانستن قیمت پوکه معدنی برای برخی افراد مهم است.

پوکه معدنی نوعی سنگ بسیار خاص است که در عین داشتن ویژگی های متفاوت بسیار در دسترس است و در هر زمان و مکانی می توان انواع پوکه های معدنی را تهیه کرد. استفاده از پوکه معدنی تا جایی گسترش پیدا کرده است که امروزه انواع مصنوعی پوکه معدنی تحت عنوان پوکه صنعتی یا پوکه مصنوعی نیز تولید و روانه بازار می شود.

از انواع کاربردهای پوکه معدنی می توان به لایه برداری پوست، استفاده در ساختمان سازی و همین طور تصفیه آب شرب اشاره کرد. پوکه معدنی به دلیل ساختاری که دارد در قسمت های مختلف ساختمان سازی و از جمله در مناطق زلزله خیز مثل استان کرمانشاه در ایران و اندونزی و نپال در سطح جهانی استفاده می شود و خوشبختانه تا میزان زیادی انتظارات را برای کاهش آسیب های ناشی از زلزله برآورده کرده است.

چگونگی استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز

پوکه معدنی در ساختمان سازی کاربردهای گسترده ای دارد که استفاده از از آن را تنها به مناطق زلزله خیز محدود نمی کند، بلکه ساختمان های زیادی در تمامی منطق ممکن است در ساختار خود پوکه معدنی داشته باشند. به صورت کلی استفاده از پوکه معدنی چه در مناطق زلزله خیز و چه مناطق معمولی به شرح زیر است:

چگونگی استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز

پوکه معدنی سیاه

 1. استفاده از پوکه معدنی برای ساخت بلوک
  اکثر مناطق زلزله خیز در ایران از آب و هوای گرمی برخوردار هستند و برای نشان دادن فواید استفاده از پوکه معدنی، در اولین گام می توان به همین نکته اشاره کرد که پوکه معدنی برای ساخت بلوک کاربرد دارد و بلوک یکی از بهترین مصالح برای ساختمان سازی در مناطق گرمسیر با آب و هوای خشک است، در نتیجه استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز علاوه بر تمامی فوایدی که در ادامه ذکر می کنیم، فایده بزرگی مثل خنک نگه داشتن منازل در این مناطق دارد.پ
  اگر بخواهیم به صورت شفاف به این پرسش پاسخ بدهیم که استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز چگونه است، باید بگوییم که از پوکه معدنی برای ساخت بلوک استفاده می شود و بهتر است تمامی واحدهایی که در مناطق زلزله خیز ساخته می شوند، از بلوک پوکه ای در ساختار خود استفاده کنند تا در صورت بروز زلزله با آسیب های کمتری مواجه شوند.از ترکیب پوکه معدنی با مصالح دیگری، ملات و سیمان به دست می آید و با این ملات و سیمان می توان انواع بلوک های ساختمانی چند قالبه تهیه کرد که وزن سبکی دارند. در صورت تخریب یک ساختمان هنگام وقوع زلزله این بلوک ها به دلیل وزن کمی که دارند چنانچه با افراد یا اشیاء برخورد کنند خسارات جانی و مالی کمتری به بار خواهند آورد.
 1. استفاده از پوکه معدنی برای شیب بندی
  شیب بندی یکی از مراحل ساختمان سازی است و برای سقف واحدها، سرویس های بهداشتی، حیاط، راهرو و هر بخشی از خانه که به نحوی با آب سر و کار داشته باشد اجرا می شود، چرا که برای تخلیه اب، بایستی شیب بندی استاندارد انجام داد. از پوکه معدنی برای شیب بندی بین طبقات نیز می توان استفاده کرد که در این صورت، مانند استفاده از بلوک پوکه ای، می توان به کاهش خسارات مالی و جانی امیدوار بود.
 1. استفاده از پوکه معدنی در سد سازی
  سد سازی یکی از عوامل اصلی وقوع زلزله است و این امر توسط تمامی کارشناسان نیز تایید شده است. با جستجوی کوتاهی در اینترنت می توان درباره ارتباط وقوع زلزله و سدسازی اطلاعات بیشتری کسب کرد. یکی از راه های کاهش ارتباط سدسازی و وقوع زلزله استفاده از پوکه معدنی در سدسازی است.

مزایای استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز

وزن ساختمان ها در صورت استفاده از پوکه معدنی کاهش پیدا می کند و این امر در ساخت و ساز واحد‌های مسکونی و غیر مسکونی در متاطق زلزله خیز بسیار مهم است. همین طور استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز به کاهش خسارات و آسیب های ناشی از زلزله به دلیل سبک بودن مصالح نیز کمک شایانی می کند.

مزایای استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز

کاربرد پوکه معدنی

در ساختمان سازی در مناطق زلزله خیز، اولویت با مصالحی است که آسیب ها را به هر نحوی کاهش بدهند و بدیهی است که منظور از آسیب و خسارت، آسیب ها و خسارت های جانی هستند، اما در کنار تمام فوایدی که برای استفاده از پوکه معدنی در منطق زلزله خیز اشاره شد، می توان به این نکته که هزینه های مالی با استفاده از پوکه معدنی کاهش پیدا می کنند نیز به عنوان یک امتیاز مثبت نگاه کرد.

سخن پایانی

با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های سنتی هر روزه جایگزین جدیدی پیدا می کنند اما همچنان برخی از روش های سنتی و دیرین، پابرجا مانده اند و متخصصین حوزه های مختلف نتوانسته اند جایگزین مناسبی برای این روش ها پیدا کنند. یکی از این روش های کهن استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز است و بهتر است تمامی متخصصین این مورد را سرلوحه خود در امور ساخت و ساز قرار بدهند و در راستای آموزش استفاده از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز به پرسنل خود آموزش بدهند. برای تهیه انواع پوکه معدنی جنت استفاده در مناطق زلزله خیز، می توانید با ما ارتباط بگیرید تا این سنگ ها را بدون محدودیت در نوع یا تعداد در اختیار شما قرار دهیم.

سوالات متداول

1از چه نوع پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز استفاده می شود؟
پوکه معدنی عدسی
2چگونه پوکه معدنی را برای استفاده در مناطق زلزله خیز تهیه کنیم؟
با مجموعه ما تماس بگیرید تا خریدی امن و با کیفیت را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *