انواع پوکه قروه

انواع پوکه قروه

انواع پوکه قروه

نوعی پوکه معدنی که به آن پوکه قروه می گویند که سنگ می باشد. در اثر فعالیت آتشفشانی تولید می شود. وقتی گدازه های سرشار از گاز به سرعت خنک می شوند ، شکل می گیرد. هنگامی که سنگ مذاب در دهانه آتشفشانی در حال بالا آمدن است. فشار در حال کاهش باعث می شود. که گاز در داخل ماده مذاب خارج شده و باعث ایجاد پوکه معدنی می شود. مانند باز کردن یک قوطی نوشابه که دی اکسید کربن را آزاد می کند.

 درباره پوکه قروه

شهر قروه یکی از شهرستان های استان کردستان می باشد. نام پیشین این شهر اسفند آباد بوده است. شهر قروه در سال های اخیر با رشد و توسعه فراوانی همراه بوده است. این رشد و توسعه به دلیل حضور منابع سرشاری می باشد. که در این شهر یافت شده است. معادنی نظیر معادن طلا، گرانیت، آنتیموان، مرمر، مرمریت، ماسه کوهی و پوکه معدنی می باشد.

کشور ایران از لحاظ تولید پوکه معدنی در رده چهارم در دنیا قرار دارد. و اما پوکه قروه معروف ترین نوع پوکه معدنی تولید شده در داخل کشور می باشد. پوکه قروه از لحاظ استحکام بسیار محکم و قوی می باشد. در حالی که وزن آن بسیار سبک می باشد.  آن را بسیار مناسب برای استفاده در کارهای ساخت و ساز نموده است.

 درباره <yoastmark class=

انواع پوکه قروه چیست؟

در قروه انواع پوکه های معدنی با سایز و اندازه های متفاوتی وجود دارد. که کاربردهای متفاوتی برای آن به وجود می آورد. در ادامه به معرفی این پوکه های معدنی خواهیم پرداخت.

 • پوکه معدنی بادامی: این نوع پوکه های معدنی اندازه ای بین 18 الی 26 میلیمتر را دارند.
 • پوکه معدنی نخودی: این نوع پوکه های معدنی اندازه ای بین 15 الی 12 میلیمتر را دارند.
 • پوکه معدنی فندوقی: این نوع پوکه های معدنی اندازه ای بین 10 الی 20 میلیمتر را دارند.
 • پوکه معدنی ماسه ای: این نوع پوکه های معدنی اندازه ای بین 1 الی 5 میلیمتر را دارند.
 • پوکه معدنی عدسی: این نوع پوکه های معدنی اندازه ای بین 3 الی 7 میلیمتر را دارند.

انواع پوکه قروه چیست؟

کاربردهای پوکه در صنایع

پوکه های قروه کاربردهای بسیار زیادی را دارد، اگر بخواهیم تعدادی از آن ها را نام ببریم به موارد زیر باید اشاره کرد. پوکه معدنی استحکام بسیار بالایی دارد. در کنار این استحکام بی نظیر بسیار وزن سبکی را دارد. بنابراین این سنگ معدنی را به یک گزینه بسیار عالی برای استفاده در صنعت ساخت و ساز می کند.

از کاربردهای پوکه قروه در ساخت و ساز می توان به شیب بندی و کف سازی ساختمان ها اشاره نمود. که هم وزن سبکی دارد هم یک عایق مناسب صوتی و حرارتی می باشد.

کاربرد پوکه قروه در ساخت و ساز

از دیگر کاربردهای آن در ساخت و ساز، استفاده از آن در ساخت بتن اشاره نمود. وزن سبک پوکه باعث می شود که بتن ساخته شده است. که با پوکه قدرت و استحکام بیشتر و همچنین وزن بسیار سبک تر نسبت به بتن های معمولی دارد. همچنین مورد استفاده دیگر از پوکه در ساخت بلوک های دیواری و سقفی می باشد.

یک نسخه ریز دانه ای از پوکه معدنی به نام پوزولان وجود دارد. که به عنوان ماده افزودنی در سیمان استفاده می شود. با آهک مخلوط می شود تا یک بتن سبک، صاف و گچ مانند شکل بگیرد.

پوکه قروه در کشاورزی نیز کاربردهای بسیاری را دارد. پوکه معدنی سبک و متخلخل است. مزایای زیادی را ارائه می دهد. به طور طبیعی آب را جذب می کند. سپس آن را به آرامی آزاد می کند. به هوای خاک کمک می کند ، زهکشی خوبی را فراهم می کند. که با آب مکرر شستشو نمی شود، و با گذر زمان خراب و فشرده نمی شود. برای استفاده در گلدان و باغچه ها بسیار مناسب است.

یکی از کاربردهای دیگر پوکه معدنی استفاده از آن در تصفیه و فیلتر کردن آب می باشد. به عنوان یک عامل تصفیه کننده، از پوکه معدنی به عنوان یک جایگزین صاف کننده فیلتر برای ماسه برای تصفیه پسابهای شهری و صنعتی استفاده می شود.

اکنون که با پوکه قروه، ساختار، ویژگی و کاربردهای آن آشنا شده اید. می توانید انواع پوکه های معدنی دلخواه با بهترین کیفیت و کمترین هزینه را انتخاب نمایید تا آن را در کمترین زمان به هر کجای کشور برای شما ارسال گردد.

 

نتیجه گیری

در شهر قروه می توانید پوکه قروه را تولید و به تعداد فراوانی در آنجا وجود دارد. همچنین از دیگر ویژگی آن در ساختمان سازی و همچنین در کشاورزی و صنایع می شود استفاده کرد. که سنگ قروه انواع مختلفی دارد. که شما نسبت به نیازتان می توانید آن را تهیه و استتفاده کنبد.

سوالات متداول

 1. انواع پوکه قروه چیست؟
  فندوقی و بادامی و نخودی و عدسی است.
 2. خصوصیات پوکه قروه چیست؟
  وزنی سبک و مقاومتی بالا و همچنین استحکام بالایی دارد.
 3. از پوکه قروه در ساختمان سازی امکان استفاده دارد؟
  بله شما می توانید در ساختمان سازی نسبت به نیازتان از پوکه قروه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *