شیب بندی با پوکه معدنی چگونه است؟

شیب بندی با پوکه معدنی چگونه است؟

شیب بندی پشت بام با پوکه معدنی

شیب بندی با پوکه معدنی

در طراحی داخلی منازل و هر محیط مسکونی و غیر مسکونی دیگری یکی از مهم ترین نکاتی که باید به ان توجه کنیم شیب بندی است. شیب بندی به انجام مراحلی گفته می شود که برای تخلیه بهتر اب پیش بینی می شوند. شیب بندی در محیط هایی مثل پارکینگ ها، پشت بام، کف حیاط، بین طبقات ساختمان ها، سرویس های بهداشتی، راهروها و کف ساختمان ها انجام می شود. در واقع کف این محیط ها نباید صاف و مسطح باشد چرا که در این صورت اب به خوبی تخلیه نمی شود و به همین دلیل است که شیب بندی یکی از اصول اولیه ساختمان سازی است.

در شیب بندی از مصالح مختلفی استفاده می شود که یکی از این مصالح پوکه های معدنی هستند. پوکه های معدنی سنگ هایی با حفره های فراوان هستند و در موارد متعددی کاربرد دارند. شیب بندی با پوکه معدنی به انجام بهتر کف سازی کمک می کند و برای این منظور نیازی به استفاده از مصالح دیگر نیست. برای شیب بندی با پوکه معدنی بایستی مهارت و تجربه زیادی در این زمینه داشته باشید و مقدار مشخصی از پوکه معدنی در ابعاد مشخص استفاده کنید. توجه داشته باشید که از هر نوع پوکه معدنی در هر اندازه ای نمی توان برای شیب بندی استفاده کرد.

مراحل شیب بندی با پوکه معدنی

مراحل شیب بندی با پوکه معدنی

هموار کردن سطح زمین با پوکه معدنی

 1. هموار کردن سطح زمین
  در هر محله از ساختمان سازی بایستی به تراز بودن دقت کرد. برای شیب بندی پشت بام یا کف حیاط و مخصوصا بین طبقات بایستی ازهموار و یکدست بودن سطح زمین اطمینان حاصل کرد. بنابریان پیش از هر اقدامی از این مورد اطمینان حاصل کنید.
 1. ایجاد شیب
  میزان شیب بایستی یک تا یک ونیم درصد باشد و در صورتی که بیشتر از این مقدار باشد ممکن است در قسمت اب رو در اینده، جمع شدن اب را شاهد باشیم، مثل اب باران در پشت بام و یا کف حیاط. برای ایجاد شیب از مصالح و روش های گوناگونی استفاده می شود.
 1. استفاده از پوکه معدنی
  پس از پشت سر گذاشتن مراحل پیشین نوبت به استفاده از پوکه معدنی می رسد. پوکه ها با توجه به اندازه ای که دارند دانه بندی می شوند و از جمله این تقسیم بندی ها، پوکه نخودی است. برای شیب بندی با پوکه معدنی بایستی از پوکه نخودی استفاده کرد و ان را با مقدار مناسبی از ماسیه و سیمان مخلوط کرد تا بتن سبک به دست اورد. بعد از تهیه بتن سبک با این شیوه ان را در مرحله نازک کاری روی سطح مورد نظر استفاده می کنیم. برای پوکه معدنی در شیب بندی جایگزین بهتری نیست و ممکن است برخی افراد از تکه های کوچک سنگ های دیگر یا اجر استفاده کنند که در این صورت خاصیت چسبندگی مخلوط کاهش پیدا می کند و چه بسا عایق بندی خوبی نیز صورت نگیرد.
 1. ملات ریزی
  مرحله پایانی ملات ریزی است. بعد از استفاده از بتن سبک بایستی مقداری ملات که از ترکیب ماسه و سیمان به دست امده است را روی ترکیب اصلی به قطر چهار سانتی متر استفاده کنیم.

مزایای شیب بندی با پوکه معدنی

در بیان خاصیت ها و مزایای شیب بندی با پوکه معدنی می توان به این نکته اشاره کرد که در صورت وقوع بلایای طبیعی مثل زلزله یا سیل و تخریب ساختمان ها چون این پوکه ها سبک و بی وزن هستند اسیب کمتری به اشخاص و اشیا وارد می شود. همین طور قدرت چسبندگی مخلوطی که از پوکه معدنی برای شیب بندی استفاده کرده است نیز افزایش پیدا می کند که این مورد برای شیب بندی بین طبقات بسیار مهم است. در نهایت کیفیت بالای شیب بندی با پوکه معدنی غیرقابل چشم پوشی و مورد تایید تمامی مهندسین و کارشناسان ساختمان سازی است. استفاده از پوکه معدنی برای ساختمان سازی و سد سازی و تهیه بلوک تا جایی افزایش پیدا کرده است که ناچار به وارد کردن این سنگ ها از سایر کشورها شده ایم.

مزایای شیب بندی با پوکه معدنی

ایجاد شیب بندی با پوکه معدنی

سخن پایانی

پوکه معدنی یکی از مصالح ثابت ساختمان سازی است و استادکاران و مهندسین و پیمانکاران برای تهیه پوکه معدنی برای شیب بندی و سایر استفاده های ان تعلل نمی کنند. برای تهیه پوکه معدنی و دریافت راهنمایی و مشاوره های بیشتر درباره دیگر کارکردهای پوکه معدنی می توانید با مجموعه ما ارتباط برقرار کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پوکه معدنی در انواع مختلف را برای شما اماده کنیم. همین طور در این قسمت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هرچقدر میزان حفزه ها و منافذ پوکه های معدنی بیشتر باشد کیفیت پوکه های معدنی برای شیب بندی نیز افزایش پیدا می کند.

سوالات متداول

1هزینه تهیه پوکه معدنی چقدر است؟
برای پاسخ به این پرسش باید به این نکته توجه کنیم که چند متر مکعب پوکه معدنی نیاز داریم.
2نوع مناسب پوکه معدنی برای استفاده در شیب بندی پشت بام کدام نوع است؟
برای شیب بندی پشت بام از پوکه معدنی از نوع عدسی نیز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *