قیمت انواع پوکه معدنی

بررسی قیمت پوکه معدنی

بررسی قیمت پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

در تعریف کلمه پوکه باید گفت که یک سنگ آتشفشانی می باشد که بر اثر سرد شدن گدازه های خارج شده از آتشفشان و حضور گاز در درون ساختار آن را به سنگی بسیار متخلخل و سبک تبدیل کرده است. در دسته بندی کلی پوکه به دو دسته اصلی تقسیم می شود که شامل پوکه معدنی و پوکه صنعتی می باشد. قیمت پوکه معدنی بستگی به مدل آن دارد.

پوکه معدنی به دلیل اینکه وزن مخصوص بسیار کم، تخلخل و درجه سختی بسیار بالا بسیار مورد توجه برای ساخت و ساز و مصالح ساختمانی قرار گرفته است.

انواع پوکه های معدنی ساختمان سازی

پوکه ریزی برای ساختمان

نحوه تشکیل پوکه معدنی

همانطور که گفته شد پوکه معدنی که نام علمی آن پومیس می باشد، سنگی آتشفشانی است و نحوه شکل گیری آن به این صورت است که هنگامی که گدازه هایی که آب و گاز زیادی درون آن ها قرار دارند و از آتشفشان پرتاب می شوند، یک ماده معدنی سبک و سنگی در نتیجه خنک شدن و سخت شدن گدازه شکل می گیرد. پوکه معدنی به صورت طبیعی در نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی به وجود می‌آید و پس از استخراج، به صورت خام و یا پس از فرآیند ذوب و یا احتراق به بازار عرضه می‌شود.

سنگ های پومیس پر از حباب های کوچک گاز است. گدازه هایی که سریعتر سفت می شوند منجر به تشکیل شیشه آتشفشانی به جای توده می شوند که پوکه معدنی نام می گیرند.

قیمت پوکه معدنی

تعیین و بررسی قیمت پوکه معدنی به فاکتور های مختلفی بستگی دارد، تعدادی از این فاکتورها شامل نوع پوکه معدنی، وزن پوکه معدنی، نوع بسته بندی آن و در نهایت حمل و نقل می باشد.

معیاری که پوکه معدنی برای محاسبه آن در نظر می گیرند، متر مکعب می باشد. به همین دلیل به طور مرسوم قیمت پوکه معدنی بر اساس متر مکعب و یا تن محاسبه می شود.

اما می توان آن را بر حسب کیلوگرم نیز خریداری نمود. اما یک نکته وجود دارد اینکه ممکن است که وزن پوکه معدنی تغییر نماید که به تبع در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود.

همانطور که گفته شد نوع پوکه معدنی بر قیمت آن تاثیر به سزایی دارد. در جدول زیر قیمت برخی از پوکه معدنی ها ذکر شده است.

لیست قیمت پوکه معدنی

عنوان محصول قیمت درجه یک وزن هر متر قیمت درجه دو وزن هر متر قیمت و وزن درجه سه
پوکه بادامی 280,000 550 220,000 650 200,000

700کیلوگرم

پوکه فندقی 340,000 580 280,000 700 240,000

800 کیلو

پوکه نخودی 340,000 580 280,000 700 240,000

800

پوکه عدسی 340,000 600 280,000 750 240,000

850

پوکه ماسه ای 200,000 900 150,000 1000 100,000

پوکه معدنی ساختمانی دارای انواع مختلفی می باشد که می توان به مواردی مانند پوکه معدنی عدسی ، پوکه معدنی نخودی ، پوکه معدنی بادامی، پوکه معدنی ماسه ای، پوکه سفید، پوکه مخلوط و پوکه معدنی سیاه اشاره کرد. در واقع هر کدام از این نوع پوکه ها دارای کیفیت های متفاوت و قیمت های متفاوتی می باشند.

در بین پوکه های معدنی تولید شده، قیمت انواع پوکه معدنی قروه به خاطر کیفیت بسیار بالا و عالی نسبت به دیگر نمونه ها  بیشتر است.

از کم هزینه ترین پوکه معدنی در بین گزینه های نام برده شده می توان به پوکه معدنی بادامی اشاره نمود که بسیار مشابه پوکه عدسی و نخودی می باشد ولی در ابعاد بزرگتری تولید می شود.
از دیگر فاکتورهای موثر بر قیمت پوکه معدنی نوع بسته بندی های آن و هزینه ی حمل نقل آن از محل تولید تا مصرف می باشد.

پوکه معدنی

کاربردها و موارد استفاده پوکه معدنی

پوکه معدنی یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در ساخت و ساز ها می باشد. پوکه معدنی نسبت به ماسه و سیمان مقاومت، درجه سختی بالا و وزن مخصوص پایینی دارد. به همین دلیل به یکی از محبوب ترین گزینه ها برای انتخاب شده است. علاوه بر آن افرادی هم به خاطر قیمت پوکه معدنی استفاده از آن را ترجیح می دهنداگر بخواهیم به تعدادی از کاربردهای کلی پوکه معدنی اشاره کنیم، باید موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن (پوکه معدنی با توجه به وزن بسیار پایین مقاومت بسیار بالایی دارد، به همین دلیل مقاومت بی نظیری به بتن خواهد بخشید)
 • استفاده در شیب بندی کف و سقف ساختمان ها
 • استفاده در ساختمان هایی که به صورت سبک سازی ساخته می شوند
 • استفاده در ساخت و ایجاد آبنما و پاسیو
 • پوکه معدنی بسیار عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسبی می باشد، به همین دلیل به عنوان یک عایق صدای بسیار خوب در موتورخانه های و مکان های صداهای بلندی ایجاد می کنند، می باشد.

استفاده از پوکه معدنی

کاربرد پوکه های معدنی فقط محدود به موارد بالا نمی باشد. بلکه این پوکه ها استفاده های دیگری هم دارند. هر پوکه نسبت به کارایی و کیفیت استفاده بیشتری دارد.پوکه معدنی در صنایعی مانند تولید آجر، سرامیک، شیشه، قیر، بتون و آسفالت به عنوان مواد اولیه استفاده می‌شود.از همین رو قیمت پوکه معدنی قروه که زیاد است، کارایی و کیفیت زیادی دارد. برخی دیگر از استفاده های پوکه معدنی به شرح زیر است:

 1.  به عنوان یک عایق حرارتی بسیار خوب در مکان هایی مانند گرمخانه ها، سردخانه ها و پوشش دادن به لوله های حرارتی استفاده می شود.
 2. از دیگر کاربردهای پوکه معدنی در کارهای مربوط به کشاورزی مانند گلخانه ها می باشد.
 3. پوکه معدنی دارای خواص ضد خوردگی نیز می باشد. از این خواص آن برای حفاظت سازه ها در برابر خوردگی استفاده می شود.
 4. یکی دیگر از کاربردهای بسیار جالب و مهم پوکه معنی که بسیاری از توجه ها را به خود جلب کرده است، استفاده آن در تصفیه آب می باشد.

حالا با توجه به تشریح انواع کاربرد ها و انواع پوکه های معدنی، وقت آن است که با توجه به نیاز و هزینه خود نسبت به قیمت پوکه معدنی، محصول مناسب  خود را خریداری نمایید.

سوالات متداول

1پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟
این پوکه یک سنگ آتشفشانی است و زمانی که گدازه هایی که آب و گاز زیادی درون آن ها قرار دارند و از آتشفشان پرتاب می شوند، این ماده معدنی شکل می گیرد.
2کاربرد های پوکه معدنی چیست؟
برای کاربردهای این ماده می توان به ساخت بتن، شیب بندی کف، ساخت سقف، قرار گیری به عنوان عایق صدا، ساخت آبنما اشاره کرد.
3قیمت پوکه معدنی چگونه حساب می شود؟
معمولا قیمت پوکه معدنی بر اساس متر مکعب و یا تن محاسبه می شود.

2 Comments

 1. علی گفت:

  آیا می توان پوکه معدنی رو از همین سایت سفارش داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *