مزایا پوکه معدنی در بتن

مزایا پوکه معدنی در بتن

مزایا پوکه معدنی در بتن

بتن های استاندارد امروزی از استحکام و دوام کافی برخوردار نمی باشند. تقریباً به محض قرار دادن بتن استاندارد سیمان پرتلند، روند تخریب آغاز می شود. افزودن یک پوکه با خلوص بالا به فرمولاسیون بتن باعث کاهش یا رفع مشکلات ذاتی بتن استاندارد می شود. تحقیقات نشان داده است که پوکه معدنی در بتن افزایش قابل توجهی از لحاظ ظاهری، عدم نفوذ پذیری، طول عمر، ترک خوردگی حرارتی، مقاومت در برابر حملات شیمیایی و مقاومت فشاری را فراهم می کند.

پوکه معدنی بتن ایده آل برای آب و هوای سرد و مناطقی که دارای نوسانات چشمگیر در آب و هوا و دما هستند. بتن پومیز نیز از نظر جذب صدا، انعطاف پذیرتر از بتن معمولی است. در تماس مستقیم با شعله به راحتی از بین نخواهد رفت.

پوکه بتن چیست؟

پوکه یک سنگ آتشفشانی متخلخل و طبیعی است. که با وزیکولهای پر از هوا ایجاد شده است. با گسترش گازهای به دام افتاده هنگام خروج گدازه های مذاب به داخل هوا و خنک شدن ناگهانی ایجاد می شود. طبیعت بی نظم و سلول های زیاد موجود در هر سنگ است. که ویژگی های سبک و عایق آن را به این سنگ می دهد. پوکه معدنی بتن همچنین یک ماده بی اثر است و بنابراین با فولاد تقویت کننده یا هر یک از اجزای دیگر بتن واکنش نشان نمی دهد.

پوکه بتن چیست؟

پوکه بتن چیست؟

مزایای استفاده از پوکه در بتن

فرمولاسیون بتنی مدرن از سیمان پرتلند، پوکه معدنی و آب تشکیل شده است. در برنامه های مهم زیرساختی ویژه، یک پودر پوزولانیک نیز اضافه می شود. بتن حاوی پوکه معدنی متناسب و مخلوط شده و به شیوه مشابه بتن شن و ماسه معمولی قرار می گیرد. در همان کاربردها و با همان تجهیزات همیشگی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از پوکه در بتن

مزایای استفاده از پوکه در بتن

بتن سبک تر با پوکه معدنی

یکی از مهمترین مزایای استفاده از بتن های پوکه، کیفیت و سبک بودن آن است. تا یک سوم سبک تر از بتن شن و ماسه معمولی. این صفت باعث کاهش در هزینه های ساختاری فولاد و به تبع آن هزینه های شغلی می شود. حجم بیشتری از بتن را می توان با تجهیزات سبکتر با ساییدگی و خطر کمتر بر روی تجهیزات کنترل کرد.

استفاده از این نوع پوکه معدنی بتن باعث کاهش بار مرده در تکیه گاه های ساختاری، خرپا، کمربند و تیر آهن ها می شود.

هدایت حرارتی پایین تر

هدایت حرارتی پایین تر بتن با پوکه  باعث کاهش گرمای اتلاف شده می شود. بتن با پوکه  دارای 4 برابر عایق بیشتر نسبت به بتن معمولی شن و ماسه سنگی است. این افزایش معنی دار عایق بودن باعث کاهش انتقال گرما می شود.  میعان رطوبت را در دیوارها و سقف ها از بین می برد. برای افرادی که به دنبال مزایای عایق بندی فوق العاده ای هستند این نوع بتن ها گزینه بسیار مناسبی می باشد.

بتن تهیه شده با پوکه دارای مقاومت بالاتری در برابر آتش سوزی نسبت به بتن های معمولی می باشد و و در تماس با شعله مستقیم به راحتی از هم پاشیده نمی شود.

عامل مهم دیگر قابلیت کارایی، به ویژه در سوراخ کردن و برش دادن آن می باشد. در مورد ظاهر، بتن تهیه شده با پوکه از رنگ و بافت یکنواختی برخوردار است. به خاطر وجود حفرات موجود در پوکه که در بتن استفاده می شود. آکوستیک بودن یکی دیگر از خواص این دسته از بتن ها می باشد.

ماندگاری بالا

پوکه در بتن باعث مقاومت برتر در برابر شرایط سخت آب و هوایی مانند انجماد و ذوب دارد. این ، به علاوه با ارزش ذاتی بالای عایق بودن، باعث می شود که بتن توده ای برای آب و هوای سردتر و تغییرات چشمگیر در آب و هوا مطلوب باشد. پوکه معدنی در بتن نیز به دلیل کاهش شکنندگی در شرایط زلزله یا باد شدید کشش بیشتری دارد.

نتیجه گیری

از خصوصیات عالی جذب و دفع آب پوکه معدنی بتن بدین معنی است. که رطوبت نگه داشته شده در قسمت داخلی مصالح بلافاصله برای تعامل شیمیایی با سیمان در دسترس نیست. بنابراین در حفظ دوره های طولانی تر از پختگی بسیار مفید است. در نتیجه باعث استحکام بهتر و کاهش نفوذپذیری می شود.

سوالات متداول

  1. چند خصوصیات پوکه معدنی بتن چیست؟
    ماندگاری بالا و هدایت حرارتی پایین مقاومت در برابر آتش
  2. پوکه معدنی بتن چیست؟
    یک سنگ آتشفشان متخلخل و طبیعی است.
  3. استفاده از پوکه معدنی بتنی باعث چه اتفاقی می شود؟
    باعث کاهش بار مرده در تکیه گاه های ساختاری، خرپا، کمربند و تیر آهن ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *