چرا از پوکه معدنی در آکواریوم استفاده می شود؟

چرا از پوکه معدنی در آکواریوم استفاده می شود؟

کاربرد پوکه معدنی در آکواریوم

علت استفاده پوکه معدنی در آکواریوم 

افراد زیادی به آکواریوم و ماهی های درون آن علاقه مند هستند و همواره در تلاشند تا شرایط مساعدی را برای ماهی های آکواریومی فراهم کنند، آکواریوم ها یکی از مکان های بسیار حساس در برابر میکروب و باکتری ها به شمار می روند، این محیط باید کاملا تمیز بوده و امروزه برای از بین بردن باکتری های مضر از پوکه معدنی در آکواریوم استفاده می کنند.

پوکه معدنی چیست؟

در اثر فوران آتشفشان ها مواد مذاب از درون زمین خارج شده و بر روی سطح زمین قرار می گیرند، اختلاف دمای ایجاد شده و قرار گرفتن در مجاورت هوای سرد سبب می شود تا گاز های درون آن ها خارج شده و مواد مذاب به سنگ هایی تبدیل می شوند که متخلخل هستند، به این مواد پوکه های معدنی می گویند که با نام پومیس نیز شناخته شده اند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع پوکه معدنی

این پوکه ها بر اساس نحوه ی تولید و نوع کاربری که برای آن ها در نظر گرفته اند دارای انواع مختلفی هستند که مهم ترین آن ها پوکه های صنعتی و پوکه های معدنی ساختمانی می باشند، علاوه بر آن نمونه هایی از پوکه معدنی در آکواریوم ها مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا از نمونه های ساختمانی این پوکه ها در فوم بتن ها و هم چنین بلوک های سبک استفاده می کنند و نمونه های صنعتی پوکه را با حرارت دادن و انبساط خاک رس تولید می کنند و این نوع از پوکه ها با دخالت انسان ها و در کارخانه ها به دست آمده اند.

ویژگی های پوکه معدنی

پوکه های معدنی دارای ویژگی های مختلفی هستند که یکی از مهم ترین آن ها سبک وزن بودن آن می باشد، این سنگ ها به دلیل متخلخل بودن دارای وزن کمی هستند و از آن جایی که در دمای بسیار زیاد آتشفشان ها تولید می شوند دارای مقاومت بالایی هستند، این نمونه از پوکه ها دارای املاح معدنی فراوانی هستند که همین امر سبب شده است تا از پوکه معدنی در آکواریوم استفاده شود.

روش انتخاب پوکه معدنی برای آکواریوم

بر اساس میزان فضا و ابعاد آکواریوم می توان یکی از انواع بادامی، فندقی و یا حتی نمونه های عدسی پوکه معدنی را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار داد، چرا که این پوکه ها تقریبا دارای ویژگی های یکسانی هستند و تفاوت عمده ی آن ها در شکل ظاهری و اندازه آن ها می باشد.

فواید استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم

  • درون حفره ها و شکاف های پوکه های معدنی باکتری هایی قرار گرفته اند که می توانند به تولید اکسیژن و نیتروژن مورد نیاز در آکواریوم ها کمک کنند و از طرفی نیترات موجود در آب آکواریوم را از بین می برند.
  • این پوکه ها به عنوان یک ماده ی ضد عفونی کننده در آکواریوم ها عمل کرده و سبب تمیزی و شفافیت آب درون آکواریوم خواهند شد و از طرفی این پوکه ها به دلیل برخورداری از وزن کم هیچ گونه آسیبی به دیواره ی شیشه ای آکواریوم وارد نمی کنند.

چگونگه از پوکه معدنی برای آکواریوم استفاده کنیم؟

  • اولین مرحله پس از خرید پوکه معدنی شستن آن می باشد، ابتدا باید پوکه ها را کاملا بشویید و مطمئن شوید که تمام حفره ها تمیز شده اند و سپس آن ها را خشک نمایید.
  • هر گونه تیزی بر روی سطح پوکه را از بین ببرید تا از زخم شدن بدن ماهی ها جلوگیری شود.
  • برای اطمینان از تمیز شدن حفره های پوکه معدنی می توانید آن را بجوشانید و یا به مدت یک شبانه روز در محلول سفید کننده مخصوص قرار دهید و سپس بشویید.
  • پس از خشک شدن پوکه ها می توانید به راحتی آن ها را درون آکواریوم قرار داده و روی آن ها را با گیاه بپوشانید.

راهنمای خرید پوکه معدنی 

اگر قصد خرید این نوع از پوکه را دارید باید نکاتی را در نظر گرفته و مطابق با آن ها عمل نمایید تا بتوانید خرید مناسب و رضایت بخشی را تجربه کنید و با توجه به ابعاد آکواریوم خود یکی از نمونه های پوکه معدنی را انتخاب کرده و خریداری نمایید، هم چنین می توانید برای زیبا تر شدن آکواریوم خود از پوکه های رنگی خریداری کرده و استفاده نمایید. مجموعه ی ما با تلاش های شبانه روزی خود موفق شده است تا با کیفیت ترین و بی نظیر ترین نمونه از این پوکه های معدنی را فراهم کرده و در قیمت های استثنائی در اختیار مشتریان قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه ی این محصولات وثبت سفارش کالای مورد نظر می توانید با کارشناسان فروش ما تماس گرفته و یک خرید راحت و بی دغدغه را با ما تجربه کنید.

سخن پایانی

چنانچه قصد تمیز کردن آکواریوم خود را دارید و می خواهید که باکتری های مضر را از درون آب آکواریوم خارج کرده و به افزایش میزان اکسیژن و نیتروژن آن کمک کنید، می توانید از پوکه معدنی استفاده کنید که برای انتخاب آن ها باید بر اساس ابعاد آکواریوم نوع مناسبی از این پوکه ها را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

1پوکه معدنی در آکواریوم چه عمل مفیدی انجام می دهد؟
باکتری های مضر را نابود کرده و از این طریق نیترات آب را کاهش داده و باعث افزایش اکسیژن رسانی به ماهی های درون آکواریوم می شوند.
2چه نوع پوکه معدنی برای آکواریوم شما مناسب است؟
بر اساس ابعاد و اندازه ی آکواریوم خود باید یک نوع مناسب از پوکه ها را انتخاب کرده و خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *