پوکه معدنی سفید
پوکه معدنی سفید
فروردین 22, 1399
پوکه معدنی یا اسکوریا چیست؟|ترکیب پوکه معدنی- موارد استفاده از پوکه معدنی
فروردین 22, 1399

پوکه معدنی در بتن

پوکه بتن

پوکه معدنی در بتن

بتن های استاندارد امروزی از استحکام و دوام کافی برخوردار نمی باشد و تقریباً به محض قرار دادن بتن استاندارد سیمان پرتلند ، روند تخریب آغاز می شود. افزودن یک پوکه معدنی با خلوص بالا به فرمولاسیون بتن باعث کاهش یا رفع مشکلات ذاتی بتن استاندارد می شود. تحقیقات نشان داده است که پوکه معدنی در بتن افزایش قابل توجهی از لحاظ ظاهری ، عدم نفوذ پذیری ، طول عمر ، ترک خوردگی حرارتی ، مقاومت در برابر حملات شیمیایی و مقاومت فشاری را فراهم می کند.

بتن ساخته شده با پوکه معدنی ایده آل برای آب و هوای سرد و مناطقی که دارای نوسانات چشمگیر در آب و هوا و دما هستند. بتن پومیز نیز از نظر جذب صدا ، انعطاف پذیرتر از بتن معمولی است و در تماس مستقیم با شعله به راحتی از بین نخواهد رفت.

 

پوکه معدنی یک سنگ آتشفشانی متخلخل و طبیعی است که با وزیکولهای پر از هوا ایجاد شده است و با گسترش گازهای به دام افتاده هنگام خروج گدازه های مذاب به داخل هوا و خنک شدن ناگهانی ایجاد می شود. طبیعت بی نظم و سلول های زیاد موجود در هر سنگ است که ویژگی های سبک و عایق آن را به این سنگ می دهد. پوکه معدنی همچنین یک ماده بی اثر است و بنابراین با فولاد تقویت کننده یا هر یک از اجزای دیگر بتن واکنش نشان نمی دهد.

 

مزایای استفاده از پوکه معدنی در بتن

فرمولاسیون بتنی مدرن از سیمان پرتلند ، پوکه معدنی و آب تشکیل شده است. در برنامه های مهم زیرساختی ویژه ، یک پودر پوزولانیک نیز اضافه می شود. بتن حاوی پوکه معدنی متناسب ، مخلوط شده و به شیوه مشابه بتن شن و ماسه معمولی قرار می گیرد ، در همان کاربردها و با همان تجهیزات همیشگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بتن سبکتر با پوکه معدنی

یکی از مهمترین مزایای استفاده از بتن های پوکه معدنی، کیفیت و سبک بودن آن است – تا یک سوم سبک تر از بتن شن و ماسه معمولی. این صفت باعث کاهش در هزینه های ساختاری فولاد و به تبع آن هزینه های شغلی می شود. حجم بیشتری از بتن را می توان با تجهیزات سبکتر با ساییدگی و خطر کمتر بر روی تجهیزات کنترل کرد.

استفاده از این نوع بتن باعث کاهش بار مرده در تکیه گاه های ساختاری ، خرپا ، کمربند و تیر آهن ها می شود.

هدایت حرارتی پایین تر

هدایت حرارتی پایین تر بتن با پوکه معدنی باعث کاهش گرمای اتلاف شده می شود. بتن با پوکه معدنی دارای 4 برابر عایق بیشتر نسبت به بتن معمولی شن و ماسه سنگی است. این افزایش معنی دار عایق بودن باعث کاهش انتقال گرما می شود و میعان رطوبت را در دیوارها و سقف ها از بین می برد. برای افرادی که به دنبال مزایای عایق بندی فوق العاده ای هستند این نوع بتن ها گزینه بسیار مناسبی می باشد.

بتن تهیه شده با پوکه معدنی دارای مقاومت بالاتری در برابر آتش سوزی نسبت به بتن های معمولی می باشد و و در تماس با شعله مستقیم به راحتی از هم پاشیده نمی شود.

کارایی ، جذابیت ، آکوستیک

عامل مهم دیگر قابلیت کارایی ، به ویژه در سوراخ کردن و برش دادن آن می باشد. در مورد ظاهر ، بتن تهیه شده با پوکه معدنی از رنگ و بافت یکنواختی برخوردار است.

به خاطر وجود حفرات موجود در پوکه معدنی که در بتن استفاده می شود، آکوستیک بودن یکی دیگر از خواص این دسته از بتن ها می باشد.

ماندگاری بالا

پوکه معدنی در بتن باعث مقاومت برتر در برابر شرایط سخت آب و هوایی مانند انجماد و ذوب دارد. این ، به علاوه با ارزش ذاتی بالای عایق بودن ، باعث می شود که بتن توده ای برای آب و هوای سردتر و تغییرات چشمگیر در آب و هوا مطلوب باشد.

پوکه معدنی در بتن نیز به دلیل کاهش شکنندگی در شرایط زلزله یا باد شدید ، کشش بیشتری دارد.

از خصوصیات عالی جذب و دفع آب پوکه معدنی بدین معنی است که رطوبت نگه داشته شده در قسمت داخلی مصالح بلافاصله برای تعامل شیمیایی با سیمان در دسترس نیست ، بنابراین در حفظ دوره های طولانی تر از پختگی بسیار مفید است و در نتیجه باعث استحکام بهتر و کاهش نفوذپذیری می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *