پوکه معدنی بادامی
پوکه معدنی بادامی
اسفند 1, 1398
پوکه فندقی و نخودی
پوکه معدنی نخودی و فندقی
اسفند 1, 1398

پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی عدسی چیست؟

پوکه معدنی عدسی به دلیل منشاء شگفت انگیز و خاص خود ، و در نتیجه مجموعه ای بی نظیر از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ، یک مجری صنعتی و کشاورزی واقعاً همه کاره و با ارزش است.اگرچه در سراسر دنیا به وفور یافت می شود ، تنها تعداد کمی از ذخایر پوکه تجاری وجود دارد که از خلوص ، استحکام ، و ترکیب شیمیایی لازم برای تأمین ارزش برای صنعت برخوردار هستند. یکی از شهرهایی که در ایران به عنوان منبع اصلی پوکه معدنی عدسی شناخته می شود، شهر قروه می باشد.

ویژگی های پوکه معدنی عدسی

ویژگی های پوکه معدنی عدسی دارای فضاهای خالی بسیاری در درون خود می باشد. به همین دلیل وزن این نوع پوکه معدنی بسیار پایین می باشد.وزن پوکه معدنی عدسی چیزی در حدود 500 تا 550 کیلوگرم در هر متر مکعب است.

1-عایق صوت و گرما

از دیگر ویژگی های بسیار خوب پوکه معدنی عدسی،عایق صوت و گرما بودن می باشد. یکی از دلایلی که این پوکه معدنی به یک عایق صوتی مناسب تبدیل شده است، وجود فضاهای خالی و وجود حفرات با ساختار سلولی درون آن می باشد که این ویژگی باعث استهلاک صوت می گردد.

2-تراکم ناپذیر

پوکه معدنی عدسی بعد از قرار گرفتن در زیر فشارهای ثابت و متناوب، ظاهر آن و در نتیجه فضاهای خالی درون هیچ تغییری نکردند و این نشانگر این نکته می باشد که این پوکه معدنی تراکم ناپذیر می باشد.

3-جذب آب بسیار کمتر

از دیگر ویژگی های خوب این نوع پوکه جذب آب بسیار کمتر نسبت به دیگر سنگ های طبیعی می باشد. این کاهش جذب آب به دلیل عدم وجود ارتباط با سطح دانه یا به عبارت دیگر یکپارچه بودن و عدم وجود حفره در سطح می باشد.

4-عمر مفید و طولانی آن

از دیگر نکات بسیار مهم و خوب پوکه معدنی عمر مفید و طولانی آن می باشد. گفته می شود که عمر مفید پوکه معدنی عدسی چیزی در حدود 100 سال می باشد.

کاربردهای پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی عدسی کاربرد های بسیار زیادی دارد، ولی از مهمترین کاربرد های آن می توان به کف پوشی ساختمان و بلوک سازی اشاره نمود.یکی دیگر از استفاده های پوکه معدنی عدسی استفاده از آن در ساختمان سازی و مصالح می باشد، مانند ساخت بلوک های سبک، شیب بندی سقف، ساخت بتن های سبک روف گاردن و غیره بتن ساخته شده از پوکه معدنی در صنعت ساخت و ساز (جاده ها ، پل ها ، محصولات بتونی از پیش ساخته ، بتن ، سقف و بتن های تزئینی) به دلیل مزایای آن مانند دوام و ماندگاری مورد استفاده قرار می گیرد.

سبکی:

یکی از مهمترین مزایای بتن ساخته شده با پوکه معدنی است.بتن ساخته شده با پوکه معدنی یک سوم سبک تر از بتونی است که از شن و ماسه ساخته شده است.

عایق کاری:

هدایت حرارتی

کم در بتن با پوکه معدنی باعث کاهش گرمای کمتری می شود.علاوه بر این ، تراکم بخار آب (رطوبت) بر روی دیوارها و سقف هایی که در آن استفاده می شود وجود ندارد یا ناچیز است.یکی از اقتصادی ترین راه ها برای بدست آوردن بلوک های بتونی عایق بندی ، بهره مندی از این فرصت های بتن ساخته شده با پوکه معدنی است.

مقاومت در برابر حریق:

بتن با پوکه معدنی

مقاومت بیشتری در برابر آتش نسبت به بتن استاندارد دارد.حتی در تماس مستقیم با شعله بسیار بادوام است.مقاومت در برابر آب و هوا: بتن ساخته شده با پوکه معدنی تحت تأثیر دمای بسیار بالا و همچنین بسیار کم قرار نمی گیرد. بنابراین مقاومت بالاتری در برابر شرایط سخت آب و هوایی دارد.

مقاومت در برابر رطوبت:

پوکه معدنی

به دلیل دفع آن باعث کاهش نفوذپذیری و مقاومت بتن در برابر رطوبت می شود.از دیگر کاربردهای پوکه معدنی عدسی، استفاده از آن در کشاورزی نام برد. دلیل استفاده آن ایجاد خاک سبک و حفظ رطوبت خاک موجود در گلدان ها و باغچه ها می باشد. به دلیل مقاومت بسیار بالا و وزن بسیار کم از پوکه معدنی در ساخت تونل، سد سازی . امور راه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های خاص و جالب پوکه معدنی عدسی استفاده از آن در امور محیط زیست مانند تصفیه آب و فاضلاب نام برد.و در نهایت می توان از این پوکه معدنی به عنوان یک پرکننده مناسب و زهکشی در ساختن سازه هایی که پایین تر از سطح زمین وجود دارند، استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *