پوکه معدنی نخودی و فندقی

پوکه معدنی نخودی و فندقی

پوکه معدنی نخودی و فندقی

پوکه معدنی نخودی و فندقی معمولاً هنگام انفجار آتشفشان ها تشکیل می شود. آتشفشان ها هنگام منفجر می شوند. که تعداد زیادی حباب گاز در ماگما یا همان ماده مذاب داغ گیر افتاده باشند. با ایجاد فشار گاز، سرانجام باعث انفجار می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد. ماگما به بسیاری از قطعات کوچک که هنوز حباب های گازی در آنها وجود دارد. تقسیم می شوند. ما این تکه های ماده مذاب که هوا در آن ها حبس شده. حالا دیگر سرد شده اند را پوکه معدنی می نامیم.

آرایش شیمیایی پوکه معدنی

پوکه های معدنی به طور مساوی ایجاد نمی شود. از نظر خواص شیمیایی و سودمندی متفاوت هستند. اما در اصل  پوکه های معدنی نخودی و فندوقی در درجه اول از سیلیکون دی اکسید (سیلیکات آمورف آلومینیوم)، مقداری اکسید آلومینیوم و مقدار کمی از اکسیدهای دیگر است.

آرایش شیمیایی پوکه معدنی

آرایش شیمیایی پوکه معدنی

ویژگی های پوکه معدنی نخودی و فندقی

پوکه معدنی نخودی و فندقی دسته ای دیگر از پوکه های معدنی با کیفیت تولید شده در شهر قروه می باشند. اندازه این پوکه معدنی در حدود 5 الی 15 میلیمتر می باشد. کیفیت پوکه معدنی نخودی و فندقی تحت تاثیر وزن آن می باشد. هر چقدر که وزن کمتر باشد در نتیجه کیفیت پوکه بالاتر و به تبع آن هزینه آن نیز بالاتر خواهد رفت.

 کاربردهای پوکه معدنی نخودی و فندقی

این دسته از پوکه های معدنی به دلیل اینکه تحت فشار و حرارت بسیار زیادی تولید شده اند. از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند. به همین دلیل استفاده از آن ها در ساخت و ساز و همچنین استفاده آن ها در مصالح دارای توجیه می باشد.

 • یکی از اولین کاربردهای پوکه معدنی نخودی و فندقی شیب دار کردن سقف و مسطح کردن کف در ساختمان ها می باشد.
 • می توان با جایگزین کردن پوکه معدنی با مصالح در هنگام ساخت و ساز، وزن ساختمان را به مقدار قابل توجه ای کاهش داد.
 • یکی دیگر از مزایای پوکه معدنی نخودی و فندقی در امور بتن سازی می باشد.
 • یکی از مهمترین مزایای بتنی  این است. كه از پوکه معدنی ساخته ساخته شده است.  سبك بودن است. وزن آن تقریباً یک سوم سیمان حاوی شن و ماسه است
پوکه معدنی نخودی و فندقی

کاربردهای پوکه معدنی نخودی و فندقی

پوکه معدنی نخودی و فندقی در کشاورزی و باغداری

طبیعت متخلخل و شکل ذرات گرد باعث زهکشی بهینه، هوادهی خاک را بهبود می بخشد و رشد ریشه قوی را افزایش می دهد. آن را برای کشت در گلدان ها و باغچه ها ایده آل می کند. این امر باعث می شود تا آب مکرر بدون کاهش مقدار هوا در دسترس ریشه ها کاهش یابد. پوکه معدنی نخودی و فندوقی همچنین می تواند به عنوان یک فیلتر طبیعی در مناطقی با آب فوق العاده از نظر شیمیایی عمل کند.

استفاده از این نوع پوکه معدنی در گلخانه ها باعث بهبود عملکرد گرمایش و در صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. خاصیت عایق بندی آن باعث افزایش دمای غذای گیاهی می شود که باعث رشد و رشد گیاه می شود. بتن های ساخته شده از مقاومت بیشتری در برابر حرارت نسبت به بتن های استاندارد برخوردار است. این امر مانع از پخش شدن آتش در سایر قسمتهای سازه، حتی در تماس مستقیم با آتش می شود.

راحتی، ظاهر زیبا و ساخت و ساز آکوستیک

یکی دیگر از دلایل مهم این که پوکه معدنی در بخش ساخت و ساز بسیار مورد توجه است. سهولت در سوراخ کردن، برش و حفاری آن است. بتن حاوی پوکه معدنی به دلیل ظاهر آن از رنگ و بافت بسیار زیبایی برخوردار است. جدای از اینها، پوکه معدنی با درجه بالایی از آکوستیک معماری در مقایسه با سایر عناصر ساختمانی برخوردار است. بتن ساخته شده با، مقاومت زیادی برخوردار است. که در برابر حوادث آب و هوایی مانند انجماد و جاری شدن سیل دارد. این امر باعث می شود در آب و هوای بسیار سرد و شرایط آب و هوایی سخت ترجیح داده شود.

نتیجه گیری

همچنین در برابر زلزله و طوفان شدید باد بسیار الاستیک است. در برابر تخریب یا شکستگی ناشی از چنین پدیده های طبیعی بسیار مقاوم است. علاوه بر این، جذب مایع برتر آن (خاصیت دفع) باعث می شود تا تعامل شیمیایی بین اتصال دهنده های مصالح پوکه معدنی نخودی و فندوقی تقویت شود. آب برای پایداری واکنشهای شیمیایی بین مواد موجود در این سنگدانه ضروری است. این به معنی دوام بهتر و نفوذ پذیری کمتری است.

سوالات متداول

 1. چرا آب در پوکه معدنی نخودی و فندوقی مهم است؟
  زیرا برای واکنش های شیمیایی در سنگدانه خود ضروری است.
 2. پوکه معدنی فندوقی در چه چیزی بسیار الاستیک است؟
  در برابر زلزله و طوفان شدید باد بسیار الاستیک هستند.
 3. چرا از این نوع پوکه در باغداری استفاده می شود؟
  این نوع پوکه معدنی نخودی در گلخانه ها باعث بهبود عملکرد گرمایش و در صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *