پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی

معرفی پوکه معدنی

در پاسخ به سوال پوکه معدنی چیست؟ ابتدا باید به تاریخچه دیرینه آن اشاره کرد این سنگ ها از جمله سنگ های با ارزش محسوب می شود.که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. برای دانستن کارایی آن ابتدا باید با پوکه معدنی، انواع آن و در صنایعی که بکار می رود، آشنا شویم.

پوکه معدنی

به طور کلی سنگ پوکه یکی از سنگ های باارزش با خواص فراوان است که در مقایسه با دیگر سنگ ها دارای ویژگی های متفاوت و خاص می باشد. شاید این سنگ ها به اندازه یاقوت  قیمت نداشه باشند اما ارزش آن به همان اندازه است. این سنگ ها بسیار سبک بوده و دلیل اصلی استفاده از ان در صنایع ساختمان سازی وزن کم و متخلخلی بودن این سنگ معدنی شگفت انگیز است.

در این بین ساخت پوکه  مصنوعی  با خاک رس  انجام می شود که پوکه معدنی مصنوعی نام دارد، ولی همچنان استخراج پوکه از معادن صورت می گیرد.این سنگ ها به عنوان یک منبع مهم برای تولید مصالح ساختمانی و همچنین در پروژه‌های ساخت و ساز و جاده‌سازی استفاده می‌شود.

پوکه معدنی

پوکه معدنی

شکل گیری پوکه معدنی

با گرم شدن لایه زیرین پوسته ی زمین و حرارات و دمای بالا، سنگ ها به مواد مذاب تبدیل  شده و از دامنه های کوه آتشفشان به شکل گدازه خارج می شوند، با وجود گازهای سمی، شرایط جوی محیط تغییرمی کند . پس از بارش باران مواد داغ مذاب کم کم سرد شده و در اثر انجماد مواد، طی چندین ساعت حالت جامد به خود گرفته و به شکل سنگ معدنی متخلخل که همان پوکه معدنی نام دارد در می آید ، وزن کم و استحکام بالای این سنگ های معدنی آن ها را  در مقایسه با دیگر سنگ های معدنی متمایز کرده و میتوان از ان به عنوان مولفه ی اصلی در پروژه های ساخت و ساز یاد کرد.

شاید سوال شود دلیل بافت اسفنجی پوکه معدنی برای چیست ؟درپاسخ باید گفت که گدازه های مذاب وقتی که از کوه آتفشان خارج می شوند به دلیل مجاورت با هوای خنک محیط،  گازهای حبس شده درون مواد خارج شده و حفره هایی را برروی سطح پوکه ایجاد میکند و بافت اسفنجی متخلخلی را به خود میگیرد که سبب ایجاد  ویژگی های فراوان و درخشانی در پوکه ها می شود.

 محبوب ترین پوکه معدنی در ایران

از معروف ترین پوکه ها درایران پوکه معدنی قروه است، که واقع در شهرستان قروه استان کردستان می باشد.این نوع سنگ معدنی فقط در ایران می باشد. پوکه قروه به عنوان یک منبع مهم در صنعت ساختمان و جاده‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین استفاده از این ماده به دلیل اینکه به صورت طبیعی تولید شده و بدون نیاز به فرآیندهای شیمیایی و صنعتی است، برای حفظ محیط زیست نیز مفید است. چند نمونه از مزایای این سنگ معدنی معروف عبارتند از:

  • کاهش وزن و افزایش مقاومت فشاری بالا
  • افزایش مقاومت زیاد در برابر رطوبت و یخ زدگی
  • مقدار تخلخل زیاد
  • وجود املاح بالا
پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه

ویژگی های پوکه معدنی

دلایل محبوبیت این سنگ های معدنی را به طور کامل شرح می دهیم .

دلیل ویژگی‌های آن، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از ویژگی‌های پوکه معدنی عبارتند از:

1- سبک بودن: پوکه معدنی دارای چگالی کمی است و به همین دلیل بسیار سبک می‌باشد. این ویژگی آن را به یکی از بهترین مواد برای استفاده در تولید بتن سبک تبدیل کرده است.

2- حفرات بسیار زیاد: دارای حفرات بسیار زیادی است که به دلیل فرآیند تشکیل آن ناشی از انفجار و پخش ماسه آتشفشانی است. این حفرات باعث می‌شوند که پوکه معدنی بسیار خفیف و مناسب برای استفاده در ترکیب با بتن و آسفالت شود.

3- مقاومت در برابر حرارت: به دلیل فرآیند تشکیل آن ناشی از دمای بالای آتشفشان‌ها، دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت می‌باشد.

4- مقاومت در برابر شوک حرارتی: پوکه معدنی دارای مقاومت بالایی در برابر شوک حرارتی است. این ویژگی آن را برای استفاده در صنعت آتش‌بندی و مقاومت در برابر آتش مناسب می‌کند.

5- مقاومت در برابر آب: دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و رطوبت است که باعث می‌شود که بتواند برای ساخت بتن و آسفالت در مناطق با شرایط آب و هوایی نامساعد نیز مورد استفاده قرار گیرد.

6- مقاومت در برابر اسیدها: دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر اسیدها است که باعث می‌شود در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت داشته باشد.

به طور کلی، پوکه معدنی قروه به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد آن، در صنایع مختلفی مانند ساخت و ساز، جاده‌سازی، آتش‌بندی و صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پوکه های معدنی

بدلیل انرژی مصرفی کم پوکه ها در فرآیند های صنعتی و خرد شدن پوکه ها در اندازه های مختلف و مطابق با استانداردهای صنعتی، استفاده از این سنگ های معدنی از جهت هزینه کم و به صرفه ترجیح داده می شود.

  • پوکه های معدنی
  • پوکه های صنعتی

پوکه‌های معدنی، به صورت طبیعی در سنگ‌ها و کانی‌های مختلف وجود دارند و از فرآیندهای طبیعی تشکیل می‌شوند. این نوع پوکه‌ها اغلب در معادن سنگ‌های آذرین، سیلیسی، ولکانیک و سنگ‌های آتشفشانی یافت می‌شوند. پوکه‌های معدنی به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند سبک بودن، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر اسیدها و قابلیت برش با برشگر، در صنایع مختلفی مانند صنایع آتش‌بندی، صنایع شیمیایی، صنایع ساختمانی و صنایع سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوکه‌های  صنعتی، به صورت صنعتی تولید می‌شوند و در بسیاری از موارد از آسیاب کردن سنگ‌های مختلف به دست می‌آیند. این نوع پوکه‌ها عمدتاً در صنایع بتن‌سازی، آسفالت، کاشی و سرامیک، کود و سموم حشره کش، صنایع شیمیایی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد پوکه معدنی

کاربرد پوکه معدنی در صنایع مختلف

سنگ پوکه به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، در صنایع مختلفی مانند ساخت و ساز، جاده‌سازی، آتش‌بندی، کاشی و سرامیک، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال:

1- در صنایع بتن‌سازی، پوکه‌های معدنی به عنوان یکی از مواد افزودنی استفاده می‌شوند تا سبب افزایش قابلیت چسبندگی بین سیمان و سایر مواد شود و مانع از جدایی مواد شوند.

2- در صنایع آسفالت، پوکه‌ معدنی به عنوان یکی از مواد افزودنی در تولید مخلوط آسفالت استفاده می‌شوند و مانع از ترک خوردگی و پوسیدگی آسفالت می‌شوند.

3- در صنایع کاشی و سرامیک، پوکه‌های معدنی به عنوان یکی از مواد اولیه در تولید کاشی و سرامیک به کار می‌روند و مانع از ایجاد خراش و خوردگی در سطح آن‌ها می‌شوند.

4- در صنایع آتش‌بندی، پوکه‌های معدنی به عنوان یکی از مواد افزاینده در تولید مصالح آتش‌بندی به کار می‌روند و مانع از انتشار آتش و افزایش حرارت در زمان حریق می‌شوند.

5- در صنایع شیمیایی، پوکه‌های معدنی به عنوان یکی از مواد اولیه در تولید محصولات شیمیایی مانند کودها، سموم حشره کش و … به کار می‌روند.

6- در صنایع غذایی، پوکه‌های معدنی به عنوان یکی از مواد افزودنی در تولید خوراک دام و طیور استفاده می‌شوند و مانع از بروز بیماری‌های پوستی در دام‌ها می‌شوند.

به طور کلی، پوکه‌های معدنی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت پوکه معدنی قروه

انواع مختلفی از پوکه های معدنی و با سایز های مختلفی وجود دارد. که در نتیجه کاربرد های آن ها از یکدیگر متفاوت می باشد. اینگونه قیمت پوکه معدنی هم فرق دارد.

شرکت پوکه آریاکو یکی از تولید کنندگان پوکه معدنی با بیش از 25 سال تجربه در استخراج از معادن بزرگ پوکه شهرستان قروه میباشد.

این شرکت با سال تجربه در زمینه فروش سنگ پوکه ، عرضه کننده انواع پوکه معدنی با بهترین کیفیت در سراسر کشور می باشد. جهت ارتباط با ما به وب سایت ما مراجعه نمایید یا از طریق شماره 09188382157 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *