کاربرد های پوکه معدنی در کشاورزی

کاربرد های پوکه معدنی در کشاورزی

استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی

در کشاورزی و باغبانی استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی کاربرد ها و خواص گسترده و مفید و زیادی دارد. بعضی اوقات برای نگه داشتن مقداری آب در خاک گیاهان از آن مورد استفاده قرار می گیرد. که باعث جلوگیری از تبخیر آب در گیاه می کند و آب را برای مدت زمان بالایی برای گیاه نگه می دارد. همچنین جلوگیری از خراب شدن گیاه نسبت به حشرات می شود.

در صنعت کشاورزی پوکه چیست؟

همچنین پوکه در کشاورزی از محاسن و مزیت های بالایی برای خاک دارد. همچنین این ماده در خاک شکل هایی را می تواند اجرا کند. می تواند مواد های مقوی و مفید از دست رفته را به خاک گیاه برگرداند و حتی ممکن است در نقش یک ماده مفید و رشد محصولات گیاه کشاورزی موثر باشد.

در صنعت کشاورزی پوکه چیست؟

ترکیب خاک با پوکه معدنی

پوکه در خاک کشاورزی  باعث نگهداری مواد آلی می شود  که در خاک بسیار اهمیت دارد. همچنین قابلیت کشت را در خاک افزایش و زیاد می کند . پوکه در صنعت کشاورزی  ضد شیمیایی است به دلیل همین موضوع در کشاورزی استفاده می شود. پوکه معدنی در بهتر شدن عملکرد خاک گیاه بسیار کمک می کند مثل سمپاشی علف کشی و قارچ کشی و… بسیار زیاد کمک می کند. کشاورزها این مواد را با خاک مخلوط می کنند تا املاح و مواد معدنی و مقوی خود را به گیاه بدهد. اما در امروزه در کشاورزی از هیدروپونیک استفاده های زیادتری می شود.

مزایا و مزیت های استفاده از پوکه معدنی

  • پوکه در خاک یک نوع سیستم معدنی و مغذی را ایجاد می کند. برعکس آب عمل می کند و آب را تبخیر نمی کند. مصرف آب را کم و خاک را در زمان های بیشتری مرطوب نگه می دارد.
  • استفاده از آن باعث سیستم هوادهی به خاک می شود. زیرا که پوکه با ایجاد منافذی روی سطح خود باعث گردش هوا در خاک گیاه می شود.
  • حتی پوکه جلوگیری از زدن آفت ها و حشرات می شود. همچنین جلوگیری از خراب شدن محصولات کشاورزی می کند.
  • پوکه در خاک باعث جلوگیری از ترک یا چاک خوردن خاک می شود.

نحوه کاشت گیاه در خاک دارای پوکه

کشاورزان برای کاشت گیاه از دو نوع خاک به نام پرلیت و پوکه استفاده می کنند که اگر یک گیاه را در زمین می خواهند بکارند دو برابر حجم گیاه خاک را خالی می کنند.

گیاه را به صورت عمودی در جایی که حفر کرده اند قرار می دهند و بعد از آن ماسه ایی که قرار می دهند در آن پوکه معدنی وجود دارد و سپس مخلوطی از خاک و پرلیت می ریزند. و پس از آن گل یا گیاه را آبیاری می دهند.

کدام پوکه در کشاورزی بهتر عمل می کند؟

در این صنعت دو نوع پوکه وجود دارد که  شامل معدنی و صنعتی است. پوکه معدنی در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که پوکه صنعتی پرلیت می باشد که کاربرد های بیشتری دارد زیرا که برای رشد و تقویت و استفاده گیاه می باشد.

کدام پوکه در کشاورزی بهتر عمل می کند؟

رشد گیاه با پوکه معدنی

قیمت پوکه معدنی در صنعت

قیمت آن بستگی زیادی به کیفیت و نوع آن دارد. همچنین قیمت های متفاوتی در پوکه معدنی در کشاورزی وجود دارد که حتی به میزان جدا شدن آن و استحکام آن و چگالی و سبک  یا سنگین بودن آن بستگی دارد. طبق این موارد ممکن است که به قیمت و سطح کیفیتی های مختلفی مواجه شوید.

نتیجه گیری

پوکه معدنی وزن آن بسیار سبک است و حمل و نقل آسانی دارد و وجود پوکه معدنی درکشاورزی باعث این می شود که آب دیر تبخیر شود و از آبیاری مکرر جلوگیری شود. وجود آن از ترک خوردگی خاک جلوگیری می شود. پوکه وزن بسیار سبکی دارد و در خاک حل می شود. حتی به اکسیژن گیاه بسیار کمک بالایی می کند.

سوالات متدول

1وجود پوکه معدنی در خاک باعث چه اتفاقی می شود؟
املاح مورد نیاز برای رشد گیاه به ریشه گیاه تامین می کند.
2استفاده از پوکه معدنی باعث جلوگیری نور خورشید می شود؟
بله استفاده از پوکه معدنی در خاک باعث جلوگیری از تابش نور مستقیم به ساقه گیاه می شود.
3پوکه معدنی سازگار با گیاه است؟
به دلیل طبیعی بودن پوکه و به دست آمدن آن از اعماق زمین سازگار با گیاهان و محیط زیست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *