کاربرد پوکه پومیس چیست؟

کاربرد پوکه پومیس چیست؟

کاربرد پوکه پومیس چیست؟

یکی از سنگ های آتشفشانی که ساختمانی حجره‌ای و متخلخل دارد و از سنگ های آذرین به شمار می رود. در مجامع دانشگاهی و صنف بازاری با نام علمی آن پیشتر رایج می باشد. به نام سنگ پومیس و یا پوکه پومیس  شناخته شده است. قابل ذکر می باشد که نوشتاری آن در زبان انگلیسی به صورت pumice و تلفظ آن بصورت پامیس می باشد. ولی در مکالمه فارسی به اشتباه پومیس گفته می شود.

سنگ پومیس چیست؟

سنگ پومیس شامل شبکه ای از حباب های گازی است. قابل ذکر می باشد که کاربرد پوکه های  پومیست نیز به لحاظ خاستگاه و ترکیبات شیمیایی با سنگ پومیس یکسان است.  تنها تفاوت آنها در اندازه دانه هایشان است . اندازه دانه هایی سنگ پومیس درشت تر از 2 میلی متر و اندازه دانه هایی پوکه پومسیت زیر 2 میلی متر می باشد.

یکی از ویژگی های که اهمیت و کاربرد پوکه پومیس در صنعت را به خود اختصاص داده وزن کم و حجم بالایی آن که بر اثر مقدار زیادی گاز و بخارآب در ترکیب شیمیایی پومیس و پومیست می باشد. از ویژگی های کاربرد پوکه پومیس که اهمیت  آن را در صنعت مفید و کاربردی کرده می توان به استفاده آن در عایق صدا عایق گرما  وزن کم و سبک و سایندگی بالا و یا ساختمان حجره ای آن دانست.

سنگ پومیس چیست؟

سنگ پومیس چیست؟

کاربرد پوکه های پومیس در کشاورزی

یکی از انتخاب های مناسب این است. که برای تهیه املاح مورد نیاز گیاهان در کشاورزی پوکه پومیس بوده که بدلیل اهمیت آن و مصرف بالا در کشاورزی به آن پوکه کشاورزی هم گفته می شود. و بخاطر اینکه از سنگ های آتشفشانی است. می تواند مواد مغذی و مفید لازم برای گیاه را به خاک برگرداند و یک ماده مفید برای رشد محصولات کشاورزی است.

کاربرد پوکه های پومیس در کشاورزی

کاربرد پوکه های پومیس در کشاورزی

کاربرد سنگ پومیس برای گیاهان در کشاورزی

 • مواد آلی و مغذی را در خاک نگهداری می کند.
 • نگهداری آب در خاک
 • جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاهان
 • اکسیژن بیشتری در خاک
 • جلوگیری از رشد علف های هرز
 • جلوگیری از ایجاد تغییرات در خاک
 • خاصیت ضد شیمیایی
 • افزایش نفوذ پذیری آب در خاک

نتیجه گیری

یکی از مضرات ایجاد شده بابت استفاده از کودهای شیمیایی آلودگی خاک و به خطر افتادن سلامت محصولات گیاهی می باشد. در حالی که استفاده از پوکه پومیس بدلیل اینکه برای حفاظت از گیاه و خاک روشی بهتر و سالم تری میباشد و اکولوژیک خاک را بهتر می کند توصیه می شود. استفاده از پوکه پومیس و یا همان پوکه کشاورزی به این دلیل اهمیت داشته است.  که از تماس دام های کشاورزان با کود شیمیایی جلوگیری می کند. و این امر سبب میگردد تا تولیدات دامی سالم تری به بازار عرصه شود.

سوالات متداول

 1. سنگ پا در چه مواردی استفاده می شود؟
  از سنگ پا می توان برای از بین بردن پوست مرده پینه یا ذرت استفاده کرد. کاهش اندازه پینه یا میخچه ممکن است منجر به فشار یا اصطکاک کمتر و درد کمتر شود. سنگ را روزانه استفاده کنید و پس از هر بار استفاده سنگ را بشویید.
 2.  پوکه سنگ پومیس از چه چیزی ساخته می شوند؟
  به نام پومیسیت به شکل پودر یا غبار، یک سنگ آتشفشانی است. که از شیشه آتشفشانی با بافت خشن بسیار تاولی تشکیل شده است. که ممکن است حاوی کریستال باشد یا نباشد. معمولاً به رنگ روشن است.
 3. از سنگ پومیس در کجا استفاده می کنند؟
  می توانند به عنوان جذب کننده یا به عنوان حمل کننده و همچنین برای پرورش بذر یا رشد گیاهان و… استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *