انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی خواص مختلفی دارند.  که شما با انواع پوکه معدنی و خواص آنها و کارایی آنها آشنا می شوید. پوکه معدنی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. همچنین سنگ ها به دلیل تتوع بالا خود جهانی زیبا را برای ما به وجود آوردند.

نحوه تشکیل پوکه معدنی

اگر به شکل پوکه های معدنی دقت کرده باشید. درون آن ها فضاهای خالی بسیاری وجود دارد. این فضاهای منافذ (معروف به وزیکول) در پوکه های معدنی سرنخ چگونگی شکل گیری آن است. وزیکول ها در واقع حباب های گازی هستند. که در خنک شدن سریع یک ماگما غنی از گاز در سنگ به دام افتاده اند. این ماده آنقدر سریع خنک می شود. که اتم های موجود در ماده مذاب قادر به قرار گرفتن در ساختار بلوری نیستند.

بنابراین پوکه معدنی یک یک سنگ آتشفشانی آمورف است. که به عنوان ماده معدنی پر از حفره شناخته می شود.

نحوه تشکیل پوکه معدنی

نحوه تشکیل پوکه معدنی

انواع پوکه های ساختمانی

پوکه معدنی اندازه، وزن و درجه سختی بسیار مختلفی دارد. که با انواع این پوکه های ساختمانی خواهیم پرداخت. همچنین شمارا با خواص آنها آشنا کنیم.

پوکه سیاه

یکی از انواع پوکه ساختمانی که بسیار مورد توجه می باشد، پوکه سیاه است پوکه سیاه یا به اصطلاح پوکه اسکوریا یکی از انواع پوکه های معدنی می باشد. که استخراج آن از معادن روباز انجام می شود.

این نوع پوکه در شهر قروه به فراوانی پیدا می شود. به بطوریکه می توان گفت 80 درصد از نیازهای کشور به پوکه معدنی  سیاه از لحاظ مقاومت و استحکام از توان بسیار بالایی برخوردار می باشد.  از طرفی پوکه سفید که بیشتر در تبریز پیدا می شود. مقاومت و استحکامی مانند پوکه معدنی سیاه را ندارد، بنابراین مخلوطی از این دو را تهیه می کنند تا در ساختن بلوک ها و بتن از آن استفاده نمایند.

پوکه معدنی بادامی

از انواع دیگر پوکه ساختمانی پوکه معدنی بادامی می باشد. وزن این پوکه معدنی بسیار سبک می باشد. وزن تقریبی آن بین 0.5 تا 0.7 می باشد. هر چند نمی توان یک وزن ثابت را برای آن در نظر گرفت اما می توان گفت که وزن کمتر از 1 می باشد.

در کنار وزن سبک این پوکه معدنی مقاومت آن بسیار بالا می باشد. وزن کم و حجیم بودن آن، یک گزینه مناسب برای استفاده از این پوکه معدنی در امور ساخت و ساز می باشد. زیرا به شدت وزن ساختمان را کاهش می دهد و همچنین مقاومت آن را افزایش می دهد.

انواع پوکه های ساختمانی

انواع پوکه های ساختمانی

پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی عدسی دارای فضاهای خالی بسیاری در درون خود می باشد. به همین دلیل وزن این نوع پوکه معدنی بسیار پایین می باشد. وزن پوکه معدنی عدسی چیزی در حدود 550 تا 600 کیلوگرم در هر متر مکعب است. این فضاهای خالی که در پوکه معدنی عدسی وجود دارد باعث شده است. تا از آن یک عایق صدا و عایق حرارت بسیار خوب به وجود بیاید. بنابراین استفاده از این پوکه معدنی ساختمان سازی و مصالح ساختمانی باعث می شود که یک عایق صوت و حرارت خوب ایجاد شود و هم اینکه مقاومت ساختمان را افزایش می دهد.

پوکه معدنی ماسه ای

این دسته از پوکه ساختمانی دارای وزن مخصوص 800 تا 900 کیلوگرم بر هر متر مربع می باشد. اندازه این پوکه معدنی در حدود 1 تا 5 میلی متر می باشد. این ویژگی ها باعث شده است. از آن برای ساخت انواع بلوک های دیواری و سقفی و همچنین ساخت بتن ها استفاده کرد.

پوکه معدنی نخودی

پوکه معدنی نخودی دسته ای دیگر از پوکه های ساختمانی با کیفیت می باشند. اندازه این پوکه معدنی در حدود 10 الی 20 میلیمتر می باشد.

این دسته از پوکه های معدنی به دلیل اینکه تحت فشار و حرارت بسیار زیادی تولید شده اند از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند. به همین دلیل استفاده از آن ها در ساخت و ساز و همچنین استفاده آن ها در مصالح دارای توجیه می باشد.

پوکه معدنی نخودی ماسه ایی و عدسی

پوکه معدنی نخودی ماسه ایی و عدسی

نتیجه گیری

یکی از کاربردهای متداول پوکه معدنی نخودی در ساختمان سازی، شیب دار کردن سقف و مسطح کردن کف در ساختمان ها می باشد. حالا که با تمام ویژگی ها و کاربردهای پوکه های ساختمانی آشنا شده اید. می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید تا هر گونه سفارش شما را در کمترین زمان ممکن و هزینه ای بسیار مناسب به سراسر نقاط کشور ارسال کنیم. ما تضمین می کنیم که بهترین پوکه ساختمانی به دست شما برسد.

سوالات متداول

  1. چند ویژگی پوکه ساختمانی نام ببرید؟
    جابه جایی بسار آسانو استجکام زیاد همچنین عایق در برابر گرما و آتش و مهم ترین نکته وزن سبک آن
  2. آیا پوکه ساختمانی برای محیط زیست ضرر دارد؟
    خیر این نوع پوکه هیچ ضرری برای محیط زیست که در آن زندگی می کنیم ندارد.
  3. گاربرد پوکه ساختمانی چیست؟
    استفاده در ساخت بلوک های سبک و استفاده در ساخت دیواره های بتن و استفاده در پر کردن دیوار یا ستون و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *