جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید 

۰۹۱۸۸۳۸۲۱۵۷

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید 

بهترین پوکه معدنی ایران برای کجاست؟

در ایران شهرهای معدودی هستند که پوکه معدنی دارند؛ اما در بین همین تعداد معدود همT اینکه بهترین پوکه معدنی ایران متعلق به کدام شهر است، بین علما! اختلاف است. در حقیقت این مطلب برای پاسخ به همین سوال تولید شده است.

به جدول زیر نگاه کنید:

قروه دماوند تبریز
پوزولانی اردبیل قزلجه کند شهرستان بابک کرمان

این 6 شهر قطعا جزو بهترین تولیدکنندگان پوکه ایران هستند و بی‌جهت هم نیست که ایران خودش به تنهایی جزو 5 کشور بزرگ تولید پوکه معدنی در دنیا است.

اگر با ما همراه باشید بیشتر درباره این موضوع توضیح خواهیم داد.

معیارهای انتخاب بهترین پوکه معدنی ایران

برای هر چیزی باید ملاک و معیاری قرار داد و صرف اینکه مثلا ما خودمان پوکه معدنی قروه به فروش می‌رسانیم، نمی‌توان گفت ما خوب هستیم و بقیه بد! به قول معروف هیچ بقالی نمی‌گویند ماست من ترش است.

پس برای اینکه اثبات کنیم آیا واقعا بهترین پوکه معدنی برای قروه است یا خیر باید ملاک و معیاری قرار دهیم.

معیارهای 4 گانه انتخاب بهترین پوکه معدنی

ما حداقل 4 معیار برای این انتخاب قرار می‌دهیم:

 1. درجه سختی یا هاردنس پوکه معدنی
 2. دانسیتی [چگالی] پوکه معدنی
 3. میزان متخلخل بودن پوکه
 4. میزان خالص بودن

حالا با توجه به این سه آیتم بیایید به بررسی اینکه بهترین پوکه معدنی ایران را در کجا می‌توان پیدا کرد پاسخ دهیم.

بهترین پوکه معدنی ایران از نظر درجه سختی
تصویر رتبه بندی بهترین پوکه معدنی ایران از نظر سختی

معیار اول: درجه سختی یا (hardness)

پوکه معدنی در واقع یک نوع سنگ آذرین است، سنگ آذرین هم به سنگ‌های آتشفشانی گفته می‌شود، در حقیقت همان گدازه‌های آتشفشانی است که به انواع مختلفی در می‌آیند که یکی از آن‌ها همین پوکه معدنی است.

برخی بسیار گرانقیمت و برخی علیرغم قیمت کم کارایی زیادی دارد؛ پوکه معدنی از جمله سنگ‌های کم ارزش ولی پرکاربرد به حساب می‌آید. این را گفتیم که یک ذهنیتی درباره سنگ آذرین و پوکه معدنی داشته باشید.

حالا این پوکه معدنی در چه شرایطی ایجاد می‌شود؟ به این صورت که وقتی آتشفشان فوران می‌کند شراره‌هایی [گذازه‌های کوچک] از آن بیرون می‌ریزد که درجه حرارت بسیار بالایی دارد.

این درجه حرارت بالا در واقع آن‌ها را آبدیده کرده است و سختی یا هاردنس آن‌ها را بالا برده است؛ بنابراین وقتی از سختی پوکه معدنی حرف می‌زنیم فقط تک بعدی به قضیه نگاه نکنید بلکه این سختی چند بعدی است:

 • سختی پوکه در برابر حرارت
 • سختی پوکه در برابر فشار

یعنی در سرما و گرما و حتی در دمای ذوب مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و در برابر فشار هم به راحتی خرد نمی‌شود.

یکی از دلایل پرکاربرد بودن پوکه‌های معدنی که در بالا هم اشاره کردیم همین مقاومت زیاد آن‌ها است که از صنایع کشاورزی تا ساختمانی و نساجی و غیره به کار می‌آید.

وقتی از سختی صحبت می‌کنیم نه اینکه پوکه معدنی مثل الماس سخت است، خیر بلکه از واژه “سختی مناسب” مناسب استفاده می‌کنیم؛ اتفاقا به دلیل شکنندگی پوکه معدنی از آن به عنوان ساینده پارچه‌های ظریف هم استفاده می‌شود یا برای پردازش شیشه و سنگ نیز از پوکه استفاده می‌کنند.

از بین شهرهایی که در جدول بالا به آن‌ها اشاره کردیم سختی هیچ یک از پوکه‌های این شهرها به پای پوکه معدنی قروه نمی‌رسد و بی دلیل نیست که پوکه قروه آوازه جهانی دارد.

اگر بخواهیم یک رتبه بندی در این زمینه داشته باشیم می‌توانیم پوکه شهرهای مختلف را از نظر سختی به شکل زیر رتبه بندی کنیم:

 1. قروه
 2. قزلجه کند
 3. دماوند
 4. پوزولانی
 5. تبریز
 6. شهرستان بابک کرمان

پس تا اینجا عنوان بهترین پوکه معدنی ایران از نظر سختی متعلق به پوکه قروه است.

بهترین پوکه معدنی ایران از لحاظ چگالی کمتر
تصویر رتبه پوکه معدنی شهرها از نظر چگالی (چگالی کمتر = پوکه بهتر)

معیار دوم: چگالی یا density پوکه معدنی

چگالی به میزان تراکم یک جسم گفته می‌شود، مثلا چیزی مثل آهن چگالی بالاتری در مقایسه با چوب دارد.

حالا اگر پوکه معدنی چگالی بالاتری داشته باشد بهتر است یا کمتر؟

قطعا کمتر؛ چون بهترین پوکه معدنی آن پوکه‌ای است که سبک باشد وگرنه سنگ زیاد است اما سنگ سبک کم است. شما یک تکه سنگ اندازه یک عدس را داخل آب بیاندازید تا عمق آب پایین می‌روند اما یک پوکه معدنی عدسی [که اندازه یک عدس است] را اگر داخل آب بیاندازید روی آب می‌ماند.

حالا بیایید ببینیم پوکه معدنی کدام شهر از نظر چگالی در لیست بهترین پوکه‌ها قرار می‌گیرد؛ در این زمینه برخی سایت‌ها پوکه تبریز را معرفی کرده‌اند؛ اما ما چنین چیزی را تایید نمی‌کنیم، طبق آزمایش‌هایی که ما روی پوکه دارا و قروه انجام دادیم، چگالی پوکه قروه کمتر بود.

به همین دلیل اگر بخواهیم لیستی از نظر کمترین چگالی نیز معرفی کنیم می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 1. قروه
 2. تبریز
 3. قزلجه کند
 4. دماوند / شهرستان بابک کرمان / پوزولانی اردیبل
میزان تخلخل پوکه معدنی و بهترین آن
تصویر – قروه بهترین پوکه معدنی از نظر تخلخل

معیار سوم: میزان متخلخل بودن پوکه معدنی

معیار بعدی که اتفاقا معیار مهمی هم هست، میزان متخلخل بودن پوکه معدنی است. منظور از تخلخل همان حفره‌های داخل پوکه است، مثل پنیر سوئیسی که داخل آن حفره دارد یا مثل همین سنگ پای خودمان.

وقتی مواد مذاب از آتشفشان بیرون می‌ریزد، داخل آن گازهایی وجود دارد که تمایل به رها شدن دارند، به همین دلیل تا زمانی که مواد مذاب سرد نشده، گازها داخل ماده مذاب منفجر شده و آنرا متخلخل می‌کند، به همین دلیل وقتی سرد می‌شود حالا سوراخ سوراخ دارد.

اگر می‌خواهید درباره متخلخل بودن پوکه معدنی بیشتر بدانید مقاله چرا پوکه معدنی سوراخ سوراخ است را بخوانید.

مزیت این سوراخ سوراخ بودن پوکه معدنی چیست؟

 • عایق حرارت است [گرما و سرما را در خود حبس می‌کند]
 • عایق صوت است [سرعت صوت را کاهش می‌دهد]

به دلیل همین موارد است که از پوکه معدنی در صنعت ساختمان سازی استفاده فراوانی می‌کنند. بازهم در بین پوکه‌های مختلفی که از شهرهای مختلف نام بردیم، پوکه قروه در صدر است، بنابراین در مورد میزان متخلخل بودن هم می‌توان از لیست زیر یاد کرد:

 1. پوکه قروه
 2. پوکه دماوند
 3. پوکه تبریز / پوکه شهرستان بابک کرمان
 4. پوزولانی / قزلجه کند

گفتنی است پوکه قروه نه فقط در ایران بلکه در دنیا نیز به میزان تخلخل مناسب شهرت دارد.

بهترین پوکه معدنی ایران برای کجاست؟
تصویر رتبه بندی پوکه‌ها از لحاظ خلوص

معیار چهارم: میزان خالص بودن پوکه معدنی

در نهایت می‌رسیم به معیار آخر یعنی خلوص پوکه؛ منظور از خلوص یعنی هرچقدر پوکه بیشتر از مواد مذاب آتشفشانی تشکیل شده باشد بهتر است. شاید بپرسید مگر به غیر از ماده مذاب چیز دیگری هم هست؟

باید گفت زمانی که بیرون می‌ریزد خیر ولی وقتی با شن و ماسه و سنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود بله. حالا هرچقدر این میزان شن داخل پوکه کمتر باشد بهتر است چون هم سبک‌تر است و هم عایق بهتری است.

در اینجا هم مقام متعلق به پوکه قروه با بستان آباد است؛ به لیست زیر نگاه کنید:

 1. پوکه قروه و بستان آباد
 2. پوکه احمدآباد
 3. پوکه دماوند و …

پوکه قروه؛ بهترین پوکه معدنی ایران به دلایل مختلف

پوکه معدنی شهرستان قروه تقریبا در همه موارد یعنی میزان تخلخل، چگالی کم، سختی زیاد و خلوص بالا در مقام اول است و به همین جهت باید گفت بهترین پوکه معدنی ایران متعلق به شهرستان قروه است.

البته این نکته را هم بگوییم که شاید شما پوکه‌هایی به اسم قروه تهیه کرده یا از فروشندگانی خرید کردید که معتبر نیستند، بنابراین باید دقت کنید که برای خرید پوکه معدنی به افراد، شرکت‌ها و سایت‌هایی مراجعه کنید که معتبر باشند.

بد نیست در اینجا به برخی از کلک‌هایی که برخی از این فروشندگان می‌زنند اشاره کنیم؛ مثلا برخی از این فروشندگان، پوکه‌های ناخالصی که متعلق به شهرهای دیگر است را به اسم قروه و با قیمت بیشتری به شما می‌فروشند، شما هم نمی‌دانید این واقعا پوکه قروه است یا خیر.

این فروشندگان سایت‌هایی راه‌اندازی کرده و محصول خود را به اسم پوکه قروه سئو می‌کنند، در حالی که اصلا در قروه مستقر نیستند و در خیلی از مواقع نیز از خود ما پوکه را خریداری کرده و با پوکه‌های ناخالص قاطی کرده و به شما می‌فروشند.

بنابراین در صورت نیاز به تهیه پوکه معدنی در انواع و میزان مختلف، حتما با ما تماس بگیرید، آریاکو حداقل 25 سال در این زمینه فعالیت داشته و تاکنون صنایع و کارخانه‌های زیادی پوکه خود را از ما تهیه می‌کنند. شماره تماس ما نیز: ۰۹۱۸۸۳۸۲۱۵۷

من سعید معظمی هستم، با بیش از 10 سال تجربه و تحقیق در زمینه تولید و توزیع انواع پوکه معدنی، برای همین مقالاتی را در این زمینه منتشر کرده‌ام. امیدوارم براتون مفید واقع شده باشه☺️

اشتراک گذاری مقاله >>

Telegram
WhatsApp
Email

اشتراک گذاری مقاله >>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *